Rīgas skolēnu čempionāta reglaments

0. Glosārijs
0.1. Termini:
Spēles žūrija - Organizācijas komiteja vai tās pārstāvji, kas atbild par atbilžu punktu skaitīšanu un tabulas uzturēšanu ar spēles rezultātiem.
Komandas kapteinis ir komandas pārstāvis saziņā ar organizācijas komiteju.
Organizācijas komiteja ir brīvprātīgo grupa, kas organizē čempionātu.
Iesildīšanās sacensības ir atsevišķas sacensības citā intelektuālā spēlē, kas notiek spēlē pirms turnīra ChGK.
Sezona ir noteikta spēļu skaita cikls, kas tiek aizvadīts viena mācību gada laikā.
0.2. Saīsinājumi un akronīmi:
Klubs - Rīgas klubs ChGK "Intelekts".
ChGK — “Kas? Kur? Kad?".
Čempionāts - Rīgas kārtējais skolēnu čempionāts "Kas? Kur? Kad?"

1. Vispārīgie noteikumi
1.1. Čempionātu brīvprātīgi rīko entuziastu grupa.
1.2. Čempionāta rīkotājs ir Rīgas ChGK "Intellect" klubs.
1.3. Tajos čempionāta brīžos, kas nav atsevišķi norādīti šajā nolikumā, orgkomiteja vadās pēc Komandu viktorīnu ar vienas minūtes apļiem noteikumiem (https://www.maii.li/p/rules).
1.4. Oficiālie informācijas avoti par čempionātu ir:
a) vietne https://znatoki.lv;
b) Facebook grupa «Рижская школьная лига ЧГК» (https://www.facebook.com/groups/147049238660535/);
c) skrejlapas, ko Organizācijas komiteja izveidojusi pirms čempionāta sākuma un pirms dažām atsevišķām spēlēm;
d) Telegram-kanāls «Кукушечки Эдгара» (https://t.me/intellect_riga).
1.5. Sezona sastāv no ne mazāk kā 4 un ne vairāk kā 8 spēlēm.
1.5.1. Sezona sākas 2024. gada rudenī un turpinās tik ilgi, kamēr ir iespējams aizvadīt spēles klātienē. Ja tas nav iespējams, sezona tiek apturēta.
1.5.2. Sezona beigsies 2025. gada 1. jūnijā. Ja līdz šim datumam nav iespējams aizvadīt 8 spēles, bet tiek aizvadītas vismaz 4 spēles, čempionāts tiek atzīts par notikušu un tā rezultāti tiek summēti.
1.5.3. Ja līdz 2025. gada 1. jūnijam nevar aizvadīt 4 spēles, čempionāts tiek pasludināts par nederīgu.

2. Dalība čempionātā
2.1. Čempionātā ir tiesības piedalīties jebkurai komandai, kura pieņem šo Nolikumu un kuru Organizācijas komiteja ir pieņēmusi dalībai.
2.2. Spēlētājiem, kuri iegūst pamata, vidējo, profesionālo vidējo vai vidējo specializēto izglītību pamatskolā vai vidusskolā, ģimnāzijā, licejā vai tehnikumā (izglītības iestādēm ar citu nosaukumu noteicošais parametrs ir spēlētāja iegūtās izglītības līmenis) piedalīties čempionātā.
2.3. Ja vismaz viens komandas dalībnieks neatbilst 2.2.punkta prasībām, komanda tiek pielaista uz spēlēm tikai ārpus kopvērtējuma un ar Organizācijas komitejas piekrišanu pirms spēles sākuma.
2.4. Lai piedalītos čempionātā, ir vai nu jāiesniedz aizpildīts komandas pieteikums tieši sezonas pirmajā spēlē, kurā komanda uzsāk dalību sezonā, vai arī iepriekš jāiesniedz aizpildīts komandas pieteikums elektroniskā formā, kā to nosaka Organizācijas komiteja.
2.5. Komanda var sastāvēt no jebkura skaita cilvēku sezonas garumā, no kuriem komanda patstāvīgi izvēlas kapteini. Sezonas beigās medaļas saņem ne vairāk kā 8 cilvēki no uzvarētāju komandas. Medaļas var saņemt tikai tie spēlētāji, kuri komandā aizvadījuši vismaz pusi no sezonas spēlēm.
2.6. Komandas kapteinis ir tās vienīgais pārstāvis jebkurās sarunās ar organizācijas komiteju. Komandai ir tiesības čempionāta laikā mainīt kapteini, par to paziņojot Organizācijas komitejai. Kapteiņa īslaicīgas prombūtnes vai citu objektīvu iemeslu dēļ komandai ir tiesības deleģēt jebkuru citu spēlētāju konkrētiem reprezentatīviem mērķiem.
2.7. Katrā čempionāta spēlē komandā drīkst būt ne vairāk kā 6 spēlētāji vienlaikus. Maiņas spēles laikā ir atļautas tikai organizatoriskās komitejas izsludinātajos pārtraukumos. Komanda patstāvīgi nosaka spēlētāju dalības secību. Pāreja no vienas komandas uz otru sezonas laikā ir atļauta, tomēr katrā spēlē dalībnieks drīkst spēlēt tikai vienā komandā.
2.8. Komandas nosaukums:
2.8.1. Komanda pati izvēlas savu nosaukumu.
2.8.2. Komanda var mainīt savu nosaukumu, paziņojot par to organizācijas komitejai.
2.8.3. Komandas nosaukums nedrīkst pārkāpt vispārpieņemtos pieklājības noteikumus, pretējā gadījumā Organizācijas komiteja patur tiesības komandu nereģistrēt vai pieprasīt komandai mainīt nosaukumu.

3. Čempionāta spēļu secība
3.1. Līdz iepriekš izziņotajam laikam visām komandām jābūt nokomplektētām un gatavām spēlei.
3.2. Katra spēle sastāv no iesildīšanās sacensībām un 3 apļu ChGK turnīra.
3.3. Katra kārta norit šādi:
a) Visas komandas vienlaikus noklausās jautājumu, vienlaikus sāk to apspriest un diskusijas laika beigās nodod aizpildītās atbilžu veidlapas sekundantiem.
b) Prezentētāji paziņo atbildi uz uzdoto jautājumu, paziņo iepriekšējā jautājuma vērtējumu (ja iespējams) un nolasa nākamo jautājumu.
c) Trīs raundu beigās prezentētāji aprēķina un paziņo galīgos spēles rezultātus un apbalvo uzvarētājus.
3.4. Šie noteikumi neparedz apelāciju iesniegšanu. Visas strīdīgās situācijas orgkomiteja atrisina tieši spēles laikā. Izsludinātie spēles rezultāti ir galīgi un tos var pārskatīt tikai tad, ja tiek atklāta tehniska kļūda atbilžu vērtēšanā vai rezultātu aprēķināšanā.

4. Rezultātu aprēķināšanas kārtība
4.1. Vietas spēlē tiek sadalītas atbilstoši pareizo atbilžu skaitam.
4.1.1. Ja pareizo atbilžu skaits ir vienāds, vairākas komandas var savā starpā sadalīt vietas (jautājuma vērtējums netiek ņemts vērā).
4.1.2. Gadījumā, ja saskaņā ar šo noteikumu 4.1.1. Vairākas komandas sadalīja godalgotās vietas vai godalgotās vietas ar nebalvotām vietām, lai piešķirtu balvas, tiek ņemta vērā to jautājumu vērtējumu summa, uz kuriem komanda atbildēja pareizi. Katra jautājuma vērtējums (R) tiek aprēķināts, izmantojot formulu R = N + 1, kur N ir to komandu skaits, kuras piedalījās spēlē, kuras neatbildēja uz jautājumu.
4.2. Spēles rezultāti čempionāta kopvērtējumā tiek aprēķināti pēc šādas sistēmas:
4.2.1. Komanda, kas ieņem pirmo vietu, iegūst 23 punktus, otrā vieta saņem 21, trešā vieta 19, ceturtā vieta 17, piektā vieta 16 un tā tālāk līdz divdesmitajai vietai un 1 punkts.
4.2.2. Komandas, kas ierindojušās no 21. līdz pēdējai vietai (izņemot gadījumus, kad komandas ieņem neizšķirtu pirmo vietu), punktus nesaņem.
4.2.3. Komandām, kuras sadala vietas saskaņā ar 4.1.1. punktu, tiek piešķirts par atbilstošām vietām piešķirto punktu vidējais aritmētiskais.
4.3. Par Čempionāta uzvarētāju kļūst komanda, kura visās sezonas spēlēs savākusi lielāko punktu skaitu.
4.4. Ja divu vai vairāku komandu kopvērtējumā punktu skaits ir vienāds, augstāku vietu ieņem komanda, kurai Čempionāta spēlēs ir lielāks pirmo vietu skaits, bet neizšķirta gadījumā arī šajā rādītājā augstāku vietu ieņem komanda, kurai ir lielāks otro vietu skaits utt.
4.4.1. Aprēķinot šo rādītāju, koplietotās vietas tiek skaitītas kā atbilstošo vietu daļas. Piemēram, komandai, kas trīs reizes dalījusi 1. un 2. vietu, tiek uzskatīta par pusotru pirmo vietu un pusotru otro vietu. Tai ir priekšrocības salīdzinājumā ar komandu, kas ieņēmusi vienu pārliecinošu pirmo vietu, bet zaudē komandai, kas ieņēmusi pirmo vietu divās spēlēs.
4.4.2. Ja komandas ir vienādas punktu ziņā. 4.4. un 4.4.1., augstāku vietu ieņem tas, kurš sezonas laikā pareizi atbildējis uz vairāk jautājumiem.

5. Čempionāta dalībnieku tiesības un pienākumi
5.1. Katrai komandai ir tiesības:
a) ievērojot visas prasības, piedalīties visās sezonas spēlēs;
b) tikt savlaicīgi (vismaz nedēļu iepriekš) informētai par spēļu norises laiku un vietu.
5.2. Katrai komandai ir pienākums ievērot Kluba noteiktos uzvedības noteikumus, kas jo īpaši paredz:
a) neizmantot necenzētu valodu un neapvainot citus spēles dalībniekus;
b) nelietot alkoholu spēles laikā vai tieši pirms tās;
c) uzturēt kārtību un tīrību spēles vietā.
5.3. Komandas kapteiņiem ir tiesības:
a) pieprasīt spēles žūrijas komentārus par savas komandas atbilžu izturēšanu vai nesniegšanu;
b) mainīt savu komandu sastāvu pēc saviem ieskatiem;
c) sazināties ar prezentētājiem, izteikt pretenzijas par jebkuras komandas vai spēlētāja Noteikumu pārkāpumu.
5.4. Komandas kapteiņiem ir pienākums:
a) pieteikumā dalībai sezonā sniegt pilnīgu un precīzu informāciju par Komandu;
b) nekavējoties informēt savas komandas spēlētājus par gaidāmo spēli.
5.5. Organizācijas komitejas pienākums ir:
a) sagatavo spēlei kvalitatīvu jautājumu paketi, norādot katra jautājuma autoru un katra jautājuma rakstīšanā izmantotos avotus;
b) sagatavot kārtu tabulas, sagatavot veidlapas visām komandām ierakstīšanai un atbilžu iesniegšanai;
c) spēles dienā ierasties spēles norises vietā laicīgi, pilnībā sagatavojoties saskaņā ar šī punkta a un b apakšpunktiem; nodrošināt zāles sagatavošanu; nodrošināt, lai visi jautājumi tiktu skaidri izlasīti un apkopotas atbildes;
d) iespēju robežās nodrošināt visām Komandām vienādus spēles apstākļus, jo īpaši vienādu laiku jautājumu apspriešanai;
e) sekot līdzi iegūtajiem punktiem, apkopot un paziņot spēles gala rezultātus un ievadīt spēles rezultātus Čempionāta kopvērtējuma tabulā;
f) turēt līdzi noteikumu kopiju un nodrošināt to atsaucei ikvienam, kas to vēlas;
g) nodrošināt, lai zāle tiktu atgriezta sākotnējā stāvoklī spēles dienas beigās;
h) nedēļas laikā pēc spēles beigām (vai pēc publicēšanas moratorija beigām, ja tāds ir), nodrošināt publisku faila apskati ar izspēlēto jautājumu un atbilžu sarakstu.

6. Dalībnieku atbildība
6.1. Atsevišķa spēlētāja vai visas viņa komandas vainas pakāpi un soda pakāpi par šajā nolikumā noteikto noteikumu pārkāpšanu nosaka Kluba Ētikas komisija. Vairumā gadījumu tiek piemērots šāds princips: sodu sedz visa komanda, nevis atsevišķs spēlētājs.
6.2. Sods var ietvert īslaicīgu vai pastāvīgu aizliegumu piedalīties Kluba rīkotajos pasākumos.

7. Beigu daļa.
7.1. Noteikumi spēlēm "Kas? Kur? Kad?, šajos noteikumos paredzētais stājas spēkā ar pieteikšanās procesa sākumu kārtējā gada sezonai.
7.2. Noteikumiem, kā arī Noteikumu grozījumiem un papildinājumiem nav atpakaļejoša spēka.
7.3. Visi komandas dalībnieki, kuri piekrīt spēlēt Klubā, pēc ierašanās spēlē automātiski piekrīt visiem šī Nolikuma nosacījumiem.

Čempionāta organizācijas komiteja